Dec 12, 2010

Birthday Nails + Random NOTD

Hi all! Just a quick post. Tomorrow is my Birthday and I made a very simple mani, I used pre-cut water decals. And here are some of my random NOTD this week hope you like them! God Bless you all!

China Glaze C-C-Courage (Wizard of Ooh Ahz Returns Collection 2010)

When this collection came out, I thought I would just skip it, although it is a purple. I have Grape Juice from the Summer Days collection and I thought they are too close to bother. But a couple of days ago I added it to my TD order and I am glad I did. C-C-Courage has more glitter and is opaque in two coats, for Grape Juice I need three. I don´t have a comparison on the nails, but I did some bottle pictures, hope it helps you :)

Když tahle kolekce vyšla, moc mě neoslovila a ani tahle fialka mi moc neříkala. Mám totiž podobný Grape Juice, který je z loňské letní kolekce Summer Days. Samozřejmě jsem ale neodolala a před pár dny ho koupila a nakonec jsem ráda, že jsem tak udělala. C-C-Courage je třpytkovější a lépe kryje. Sice pro vás nemám srovnání na nehtech, ale nafotila jsem alespoň lahvičeky, třeba to pomůže .)

sunlight / na slunci


indoor / stín


C-C-Courage                     Grape Juice