Dec 21, 2010

Silver Nail Art Polish

silver nail polish pedicure
Instead gold nail polish, you can also paint your toe nails with this silver toe nail art design. It is one of simple art nail but great style to you.

Orly Gumdrop (Sweet Collection 2010)

I know you all thought I will start swatching with the purple but I chose Gumdrop. This shade is described as pastel turquoise and I really like the color. These shades are getting more and more popular and now I can see why :) I was a bit scared about the application as I have never had a creme polish before! But it was nice and smooth. This polish is opaque in two coats and doesn´t streak or anything. I really like the formula of this. As all the polishes from the Sweet collection this comes with a mini lipgloss. But don´t worry, you will not have turquoise lips :) This just gives a nice shine and shimmer to the lips. I also like the smell. It smells sweet (but not disturbing). So what do you think?

Určitě jste si všichni mysleli, že z nových laků začnu nejdřív fialkou. Já jsem si ale vybrala Gumdrop, jehož oficiální popis je pastelová tyrkysová. Tyhle odstíny jsou teď velmi populární a neměly by chybět v žádné lakové sbírce. Sama jsem moc ráda, že už taky jeden mám :) Trochu jsem se bála nanášení, protože jsem dosud žádný krémový lak neměla! Není se ale čeho bát, nanáší se bez problémů. Vůbec není řídký, pravidelně se rozteče a kryje už ve dvou vrstvách. Stejně jako ostatní laky z Sweet kolekce má i tento mini lesk. Nebojte se ale, že byste měli tyrkysové rty :) Tenhle jen dodá lesk a velmi jemné třpytečky. Líbí se mi jak voní: sladce (ale ne nijak výrazně). Co na něj říkáte?


* the product(s) in this post were sent to me by the manufacturer or their PR company.