Jul 2, 2011

Color Club Emerald Depths and Butterflies!

This post is going to be picture heavy, but this polish deserves it. Emerald Depths is in my Top 3! I just love it :) It is just the perfect turquoise and works great with my skin. I tried to do some butterfly konad using plate M53. I also wanted to show you a beautiful ring from Pilgrim that I have and love to wear :)

V dnešním příspěvku je spousta fotek, ale tenhle lak si zaslouží prostor. Emerald Depths patří do mojí Top 3, miluju tenhle lak :) Dokonalá tyrkysová. Trošku jsem ho ozdobila motýlky z destičky M53. Když už jsme u těch motýlků, tak se pochlubím Pilgrim prstýnkem, který jsem si teď hodně oblíbila :)

indoor / ve stínu


sunlight / na sluníčku


+ Konad

OPI DS Mystery

This polish looked really boring in the bottle but I actually enjoyed it on the nails. In the first coat you can see a lot of purple, which is the base color of this polish. With the second coat the color builds up and you get much more gold flecks. It is not a holo, as you might have expected, but still a very nice polish.

V lahvičce nudný lak, ale na nehtíkách už mě zaujal. V první vrstvě vynikne krásná tmavě fialová, která je základní barvou tohoto laku, s druhou vrstvou už se ztrácí a víc zaujmou zlatavé třpytky. Sice to není holograf, jak by asi mnozí čekali, i tak je to ale moc hezký lak.

Beautiful And Creative Nail Art Design

creative and funny nail art design
creative  and funny nail art design


beautiful and creative nail art
beautiful and creative nail art


simple creative nail art
simple creative nail art


celtic nail art design
celtic nail art design