Jan 11, 2011

to Make a French Manicure Last Longer

Too much white on tips "cuts off" your
nailbeds and makes your fingers look stubby
(and less natural).

At the other end of the spectrum, instead of thick tips,
some girls prefer "Discrete French Manicures." These
have very thin tips. You can take this idea even further
towards minimalism and paint them even thinner than
in the above pic so they are barely noticeable. The subtle
style is nice but it is more likely to get chipped.

China Glaze Purple Panic

I can´t wait for the Poolside collection to come out, but before it does, why don´t we have a look at an older China Glaze neon. Purple Panic is a beautiful purplish pink with blue shimmer. I LOVE blue shimmer in pinks! I have three coats and as all neon polishes, this dries matte, so I added Seche Vite. Isn´t it lovely? What other neons from China Glaze do you like? :)

Už se nemůžu dočkat, až se do prodeje dostane Poolside kolekce. Než se tak ale stane, proč se nepodívat na nějaký starší neonový China Glaze lak? Purple Panic je nádherná fialková růžovka s modrými odlesky. A já prostě miluju modré odlesky v růžových lacích! Na fotkách jsou tři vrstvy a stejně jako ostatní neonové laky, i tenhle zasychá matný. Stačí ale přidat bezbarvý nadlak a můžete si ho užít v celé kráse. No není nádherný? Jaké další neonové laky se vám od China Glaze líbí? :)

Color Club Warhol (Poptastic Collection 2010)

Another really bright neon polish for this summer. Nothing special, but if you like neon pinks like me, you will like this one too :) I have three coats and of course a clear top coat, as this dries matte.

Další výrazná neonka na letošní léto. Nic uchvacujícího a co by tady už předtím nebylo, ale jestli podobné láčky máte rádi, bude se vám líbit i tento :) Mám tři vrstvy a samozřejmě nechybí ani bezbarvý nadlak, protože zasychá matný.