Mar 8, 2011

Playboy Bunny

Hi all, Just a quick post for my Playboy Bunny NOTD, love my nails, and the length of it right now, I have so many plates I want to use.. Some of which are still unused and I haven't had the chance to use them. I think I should try to manage and do a nail art plate schedule so that I can use them.. :)
Anyway, I used massini slammin'red as a base coat, this is the most gorgeous and I should say bling bling nail polish that I have, the color really suits my skin tone and I like the holo glitters on it, thanks thriszha for this, I used playboy fauxnad i.p, b104 and b34 star design, I used white and lightpink special polish for stamping and tfs top coat..
Direct Sunlight

With Flash

Blurry Effect to show the holo glitters! (wow)

Light Box
Indoor Artificial light
Indoor without flash
 
HOPE YOU LIKE IT! GOD BLESS!
 

Dior Silver Purple

I am a little late with this color (it is from fall 2009) but I don´t buy expensive polishes like this. I got it from a friend at a better price and I am very thankful for that. This color is very interesting. In shade it looks like a purplish gray and I actually really like that. The pictures I have for you are on the sun and there you can see more of the silver and purple. This is my first Dior polish and I really liked the brush and bottle. Hope I can get my hands on more :)

S tímhle láčkem přicházím trošku pozdě (je z podzimní kolekce 2009), ale normálně si takhle drahé laky nekupuju. Mám ho díky moc hodné osůbce, za což jí ještě jednou moc děkuju. Barvička je to totiž velmi zajímavá. Na normálním světle vypadá jako fialová šedivá a mě se to moc líbí. Na fotkách ho mám ale na sluníčku, kde je teprve vidět stříbrná a výrazněji i fialová. Tohle je můj první Dior lak a moc se mi líbil štěteček i lahvička. Doufám, že budu mít možnost vyzkoušet i jiné :)