Jan 18, 2011

Color Club Worth The Risque

This polish is from the spring 2009 collection Femme Fatale. It is absolutely perfect for stamping. It makes a really nice holo efect. There is no sun, so I tried to capture the holo under artificial light, but it is not a very good picture. I have two coats and tried a little fauxnad deign over it using Color Club Emerald Depths. But I like it more without the stamping :)

Tenhle lak je z letošní jarní kolekce Femme Fatale. Je úplně perfektní na razítkování, kde vytváří krásný holografický efekt. Bohužel dneska nesvítí sluníčko, takže jsem ho zkusila zachytit pod umělým osvětlením, fotka ale moc kvalitní není. Stačily dvě vrstvy a nakonec jsem ho ještě trošku orazítkovala pomocí fauxnad destičky a Color Club Emerald Depths. Hezčí je ale bez razítek :)

Navy inspired..

I was playing with my Bundle Monster plates and came out with this. The base is Illamasqua Force, my favourite blue at the moment and stamped with China Glaze Millenium.

China Glaze Grape Pop with CND Amethyst Sparkle

I love playing with the CND effects, so here I bring you another look. I really like how this looks. I think I will be using the CND effects a lot in summer, they look stunning in the sun.

S CND effects si strašně ráda hraju, vždycky je zajímavé, co z toho vyleze. Dnes pro vás teda mám další vrstvení. Výsledek se mi moc líbil :) Myslím, že s CND effects si hodně vyhraju hlavně v létě. Na sluníčku vypadají úžasně!

Rebalance - natural nails uv gel overlay - french +gilitter +acrylic paint design
French cleaning nail

Professional women, such as jewelry saleswomen, whose work makes their hands and nails visible all day, benefit from the immaculate look of perfectly clean French manicures. Your nails cannot appear more clean than they do with 100% white tips.