Dec 18, 2011

New set - tips extension with uv gel overlay - french finish + acrylic flowers +SV
Strapless Wedding Dresses
A LITTLE BIT OF CHRISTMAS

I will be attending another Young Nails class this Monday. I can't wait! It is going to be focused on Christmas nail art so look for new exciting Christmas designs to be posted. Soooo excited :)


Violet Girly Nails

Hi to all the nail polish lovers out there. Today I came to ask for your help :) I love doing manis that coordinate with something that I wear. I have this nice violet top, but no polish in the same color. Tell me your ideas! It would be perfect if the polish would be opaque in two coats...well you know me and how lazy I am. Before I find the perfect polish, here is just a quick attempt, but not a very good one (China Glaze Light As Air, Konad plate M71). And thank you for your ideas :)

Dneska budu od vás, milovnic laků na nehty, potřebovat pomoc :) Občas ráda sladím oblečení nebo třeba šperky s lakem na nehty. Mám tenhle světle fialkový topík, ale nemám k němu odpovídající lak. Nějaké nápady? Nejlépe krycí ve dvou vrstvách...vždyť víte, jak jsem líná. Než najdu ten správný lak, tak malá ukázka snahy...moc se mi to ale nepovedlo (China Glaze Light As Air, Konad destička M71). Předem děkuju za všechny vaše nápady :)